SÜT VE KREMA İHRACATINDA BAKANLIĞA YETKİ

SÜT VE KREMA İHRACATINDA BAKANLIĞA YETKİ

Ticaret Bakanlığı, bazı tarım ürünlerinin ihracatında gerektiğinde dönemsel düzenleme yapılabilmesine yönelik tebliğde düzenlemeler yaptı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan bazı tarım ürünlerinin ihracatına ilişkin tebliğde değişiklik yapan tebliğle, 27 Ocak'ta yayımlanan ve et, yumurta, bazı sebze ve meyveler, hububat ürünleri, yemeklik yağlar, margarin ve yemlerin ihracatında Tarım ve Orman Bakanlığı'na dönemsel düzenleme yapabilme yetkisi tanıyan tebliğde "ihracat" ibaresi "kati ihracat" olarak değiştirildi.

Buna göre, sayılan ürünlerin kati ihracatında gerektiğinde dönemsel düzenlemeler yapmaya Tarım ve Orman Bakanlığı yetkili olacak. Aynı düzenlemeyle, söz konusu listeye süt ve krema da eklendi.

Kati ihracat nedir?

Belli bir sözleşmeye dayanılarak deneme süresine tabi olan veya bazı testler sonrasında alımın gerçekleşmesi sonucu ihraç edilen malın kesin olarak ihracatı, kati ihracat olarak tanımlanıyor. Kati ihracatta bir ticari anlaşma ve ihracatın karşılığının döviz olması gerekiyor.

Paylaş :

CONTACT

GAZIANTEP CHAMBER OF COMMERCE – GAZIANTEP FOREIGN TRADE INTELLIGENCE UNIT
İncilipınar Mah. 16 Nolu Sok. Şehitkamil/Gaziantep/Turkey
Telefon : 0090 342 220 30 30 (328)
[email protected]

ADIYAMAN CHAMBER OF COMMERCE AND INDUSTRY – ADIYAMAN FOREIGN TRADE INTELLIGENCE UNIT
Altınşehir Mah. Gölbaşı Yolu No:29 Adıyaman/Turkey
Telefon : 0090 416 216 46 46 (130)

SEVILLA CHAMBER OF COMMERCE
Plaza de la Contratación, 8, 41004 Sevilla/Spain
Telefon : 0034 95 511 08 98 (4090)

Gaziantep

singapore

San Fransisco

Sydney

London

Bangalore

Tokyo

Cape Town

Brasilla

Toronto

This website is created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Gaziantep Chamber of Commerce and do not necessarily reflect the views of the European Union and the Republic of Turkey.